Маша Якуш

Мій життєвий шлях - це постійний пошук себе, сміливість ухвалювати рішення та прагнення творити. Мисткиня, дизайнерка та засновниця бренду Yakush

Авторка: Софія Михальчишина

Фотографиня: Марічка Нагорна

Як Ви описали б свій життєвий шлях? Які найважливіші етапи сформували Вас як людину та мисткиню?

Мій життєвий шлях – це послідовність рішень, які поступово сформували мене як мисткиню. Перше з них, ключове й визначальне, ухвалили батьки, коли мені було лише 5 років. Вони віддали мене на заняття з хореографії, а згодом я потрапила до класу театрально-естетичного направлення. Це було цілковите занурення у світ мистецтва, яке залишило глибокий відбиток у моєму житті. Там, у середовищі серед однодумців, наставників і творчої атмосфери, формувалися мої погляди, ідеї та характер. Це оточення на багато років стало джерелом натхнення, що підштовхнуло мене до нових звершень.

Наступний важливий етап настав тоді, коли я наважилася змінити напрям життя. Звільнення з роботи було нелегким, але воно відкрило шлях до справжньої самореалізації. Я вирішила заснувати власний бренд Yakush, і такий крок вимагав від мене не лише сміливості, а й віри у власні сили, готовності почати все з нуля. Цей виклик став точкою відліку, яка дозволила мені працювати у власному ритмі, втілювати ідеї та розкривати творчий потенціал повною мірою.

Яким був Ваш перший творчий проєкт? Як він виник і чим відрізнявся від того, що робите сьогодні?

Одна з моїх перших робіт була пов’язана з діяльністю art direction, тому впродовж 2 років я організовувала вечірки. Це хоча й відрізняється від того, що я роблю зараз, але водночас і дещо торкається сьогоднішньої творчості.

 

Що найбільше надихає в житті поза мистецтвом? Чи є люди, події або місця, які мають на Вас сильний вплив?

У мене є улюблені місця й вулиці в Києві, які надихають, наприклад, Володимирський узвіз. Щоразу, коли спускаюся по ньому автівкою й бачу шматочок Дніпра з готелем Fairmont, міст, – у мене навіть настрій підіймається! Звичайна, але водночас неймовірна краса в будь-яку погоду. І люди, безсумнівно! Сім’я, чоловік, друзі, вони мої найкращі терапевти, вчителі та музи. І, звісно ж, подорожі. Зараз це рідкісна подія, але з кожної мандрівки я привожу з собою багато натхнення й енергії.

Як виглядає Ваш звичайний день? Чи маєте особисті ритуали, які допомагають залишатися у творчому потоці?

Мій звичайний день досить рутинний: робота за комп’ютером, “зуми”, зустрічі, переговори. У творчому потоці допомагає перебувати спорт, аштанга-йога, лазня. Здається, що це речі про фізичне здоров’я, але для мене вони насамперед про здоров’я ментальне.

 

Яким бачите власне майбутнє? Чи є щось, до чого прагнете як мисткиня, але ще не досягли?

Звісно! Я людина, яка постійно ставить цілі й у творчості, і в підприємництві. Вважаю, що зараз перебуваю на початку свого шляху, тому мені ще досягати й досягати. Власне, майбутнє бачу дуже активним, з кількома проєктами, бізнесами. Але все це із задоволенням і в кайф. Як і зараз!

Який найцінніший урок з життя Ви взяли для себе на сьогодні? Як цей досвід вплинув на Ваше мислення та підхід до творчості?

Найцінніший урок – пам’ятати, що людей насамперед цікавлять вони самі, тож робити щось із позиції “не зрозуміють, не оцінять”, безумовно, неправильно. Потрібно проявляти сміливість і не боятися, що скажуть інші. Успіх у підприємництві та творчості – це безліч спроб, успішних і не дуже. Головне – продовжувати їх робити, навіть якщо помиляєшся.

Що для Вас означає простота? Здається, це слово часто використовують для опису Вашої роботи, але як Ви застосовуєте його в житті?

Навпаки, простота – не про наш бренд, адже ми використовуємо яскраві кольори, нешаблонні форми. Я за те, щоб простоти в повсякденному житті було менше. 

Як знаходите натхнення у повсякденності? Чи є певні ритуали або моменти, які допомагають залишатися в гармонії із собою?

Я вмію зосереджуватися й бути дуже уважною. Натхнення часто приходить саме під час тиші й глибокого занурення у пізнання чогось. Цьому вчать і йога, і медитації.

Як Ви відчуваєте час? У сучасному світі, де всі кудись поспішають, як  навчилися жити “повільніше”, бути в моменті?

Насправді я теж часто поспішаю. Навіть скло виготовляється досить швидко, щоб воно не встигло охолонути. Складні форми створюються лише поки матеріал гарячий. Вважаю, що в житті так само.

Чи маєте власну філософію життя, яку набули з досвідом? Як вона змінилася з часом?

Моя філософія ґрунтується на ідеї, що все в житті – це процес навчання. Незалежно від того, успіх це чи невдача, кожна ситуація – можливість для зростання та вдосконалення. Моя філософія продовжує розвиватися разом зі мною. Я намагаюся бути відкритою до нових досвідів, продовжувати вчитися кожен день.

Що для Вас означає бути автентичною у сучасному світі? Як підтримуєте свою унікальність, коли світ навколо постійно змінюється?

Автентичність для мене – це можливість діяти відповідно до своїх переконань, незалежно від зовнішнього тиску чи трендів, бути чесною з собою й не намагатися відповідати очікуванням інших, нехтуючи власними принципами. Щоб підтримувати власну автентичність, я фокусуюся на самоосвіті, відвертому спілкуванні з людьми, які розділяють мої цінності. Також важливо мати внутрішню ясність щодо цілей.

Як Ви проживаєте періоди творчої кризи? Чи маєте способи повернення до натхнення, коли відчуваєте, що воно зникає?

Два інструменти, які ефективні для мене – сон і подорожі.

Який момент у власному житті вважаєте найщасливішим? Що зробило його таким незабутнім і важливим?

Усі моменти, пов’язані з моєю сім’єю, а також з усіма маленькими перемогами бренду Yakush.

Як Ви вчитеся сприймати зміни в житті? Що допомагає залишатися відкритою до нових можливостей у творчому процесі?

З гідністю! Життя – мінливе, тому завжди потрібно бути готовим до будь-яких його поворотів. І якщо трапляється щось недобре, це варто сприйняти за дійсність та думати, як розв’язати задачу, що виникла.

Як взаємодієте з природою? Яким чином вона наповнює Вас енергією та надихає на нові ідеї?

Люблю й ціную її, тому ми в Yakush всіляко дбаємо про навколишнє середовище та вдосконалюємося в цьому. Мені подобаються піші прогулянки, обожнюю їздити в Карпати та надихатися їхньою красою. Природа досконала й безмежна, тому я постійно наповнююся з її форм.

Що вважаєте своїм найбільшим досягненням як людини, а не лише як мисткині? Це може бути подія чи внутрішня зміна, якою по-особливому пишаєтеся.

Моє найбільше досягнення як людини – це внутрішня зміна, яка стала для мене ключовою: самоприйняття з усіма сильними й слабкими сторонами. Раніше я багато часу витрачала на те, щоб відповідати очікуванням інших, і намагалася бути ідеальною. Однак з досвідом зрозуміла, що справжня сила полягає в тому, щоб прийняти свої недоліки та перетворити їх у точки зростання.

Як вплинула на Вас культура та історія України? Чи є українська ідентичність важливою частиною Вашого бачення та творчості?

Якірним продуктом бренду Yakush є вироби з гутного скла, яке виготовляємо за давньою українською технологією. Вона з’явилася приблизно в ХV столітті. Тож, безумовно, українська ідентичність є надважливою для нас. Ми розвиваємо ремесло, якому майже 600 років, надихаємося старовинними роботами українських майстрів.

Що Вас робить щасливою вже зараз? Це щось зовнішнє чи внутрішнє, що постійно несете в собі?

Мої близькі люди, спорт, їжа. Абсолютно земні речі, від яких навчилася отримувати задоволення. Іноді достатньо сприймати буденні речі по-новому, дивуватися та радіти їм, і це вже зробить вас щасливими.

Як війна в Україні вплинула на Ваше життя та світогляд? Як вона змінила ставлення до творчості та повсякденності?

Як і більшість тих, хто живе в Україні, ближче почала відчувати смерть, і це вплинуло на світосприйняття. Ти буквально живеш і твориш так, наче завтра може не настати, тому намагаєшся зробити сьогодні максимально й радіти кожному дню.

Чи відчуваєте, що Ваше мистецтво стало для Вас своєрідним способом проживати цей час? Чи відображається війна у Вашій творчості?

Так, безумовно. Ми дуже швидко повернулися до роботи після повномасштабного вторгнення. Хоча, здавалося б, наші вироби не на часі. Але ж ні, вони допомагали переживати складний час і нам – тим, хто їх створює, і тим, хто почав їх купувати для себе і близьких уже у квітні 2022 року, щоб зробити приємне й відчути життя. 

Війна впливає як на творчість, так і на можливості реалізації, на людей, для яких  працюємо. Ми не ігноруємо її, а, навпаки, намагаємося інтегрувати. Це стосується й благодійних проєктів, у яких беремо участь, і дизайні, в якому посилаємось на історію України. 

Як, на Вашу думку, війна змінила українську креативну спільноту? Чи стали люди частіше звертатися до мистецтва як до способу висловлення своїх емоцій і переживань?

Як би це страшно не здавалось, але війни завжди сприятливо впливають на творчість нації та країни. В Україні з’явилася велика кількість нових брендів, а ті, що вже існують, почали частіше інтегрувати нашу історію та культуру у власні колекції. Українською культурою пишаються всі – навіть ті, хто раніше не цікавився нею.

Чи бачите Ви зміни у своєму ставленні до майбутнього? Як війна вплинула на особисті та професійні плани?

Війна змусила наш бренд розвиватися в експортному напрямку. Ми почали брати участь у міжнародних виставках, працювати із закордонним ритейлом, нарешті припинили боятися, що нашу творчість можуть не зрозуміти.

Що Ви хотіли б сказати світові про Україну та українців через власний досвід? Якою бачите роль України в майбутньому глобальному контексті?

Світ повинен знати, що Україна має багату історію, глибоке культурне коріння й великий потенціал. Це не лише країна, яка бореться за свободу, а й нація, яка робить значний внесок у світову культуру, технології та науку. Українці – це люди творчі, винахідливі та наполегливі!

На Вашу думку, як війна змінить українське мистецтво? 

Фільми, проза, вистави, навіть модні покази вже демонструють наслідки війни. І з кожним роком це проявлятиметься гостріше, бо ми не можемо ігнорувати всі її жахи.

Що Вас надихнуло на створення бренду Yakush? Які ідеї або події стали каталізатором для цього?

Надихнула цілком звичайна підприємницька історія. Я займалася ресторанним консалтингом і мала закупити цікавий посуд та декор для одного зі своїх проєктів, але не знайшла потрібного, тож вирішила виготовити самостійно. Уже набагато пізніше, аналізуючи передумови для створення бренду, зрозуміла, що гарний посуд, декор оточували мене з дитинства. У нас вдома завжди було багато цікавих статуеток, вінтажних предметів і журналів про інтер’єр, які я гортала безліч разів, щоразу знаходячи для себе щось нове.

Які основні принципи та філософія є фундаментом для  бренду Yakush? Як визначаєте ідеальне поєднання функціональності та естетики у своєму посуді?

Наш слоган Details that bring joy, тому нам дуже важливо створювати такий дизайн, який не ли

ше прикрашатиме інтер’єр, але й викликатиме емоції в людини, яка на нього дивиться. Також ми орієнтуємося на екологічність і використовуємо у виробництві recycle-технології, працюємо над екопакованням. Для нас дуже важливо створювати продукт з турботою про навколишнє середовище.

На що Ви орієнтуєтеся, обираючи форми та стилі для колекцій? Чи маєте улюблені елементи, які завжди намагаєтеся додати у свої роботи?

Первісними є ідея й тема колекції, її передісторія, філософія, а вже потім я вирішую, що саме має входити до неї, що відповідатиме її цінностям. Якщо говорити про елементи, то це келихи, вази, глечики, – те, що люди люблять у нас купувати, і те, що частіше використовують у себе в побуті.

Як Ви долаєте виклики у виробництві та як це впливає на кінцевий продукт? Чи доводилось змінювати дизайн, щоб адаптувати його до виробничих умов?

Боротьба ідеї з її реалізацією є постійною в такому ремеслі. Не завжди наші божевільні ідеї можна втілити в життя, тому розвиваємося шляхом дипломатії, намагаємося домовитися з виробниками, шукати точки дотику. Якщо потрібно, адаптуємо дизайн, або вони адаптують виробничі потужності під нас. 

Яким бачите розвиток бренду Yakush у майбутньому? Чи є нові напрямки або ідеї, які плануєте реалізувати?

Глобальна ідея – поселити вироби Yakush у кожен будинок світу. Для цього продовжуємо розвивати експортний напрямок, розширюємо продуктову лінійку, зокрема й не характерними для нас виробами, такими як: серветки, пледи, шопери, – і будемо продовжувати експериментувати з цим. Для нас дуже важливо ставати кращими з кожним днем, рости й розвиватися. 

Нехай українське мистецтво й слово шириться — поділися з тими, кому це близьке:

Facebook
Threads
Pinterest
Telegram

Вам також може бути цікаво:

Брендовано Україною

Продюсерка: Софія Михальчишина Стилістка: Катерина Піхно Фотографиня: Яна Дерев’янко Модель: Хімченко Валерія Візажистка: Коновалова Олександра Образи, які розповідають більше, ніж слова, втілюючи дух нашого часу.

Read More »

Ми в соцмережах: